Karol Kątski - utwory na skrzypce i fortepian - wydawnictwo nutowe

 

Szanowni Państwo,

z prawdziwą radością Fundacja „Muzyka do Potęgi” oddaje w Państwa ręce wydawnictwo z kompozycjami Karola Kątskiego.

Charles de Kontski (1815 Kraków – 1867 Paryż) polski skrzypek i kompozytor.
Pochodził z bardzo muzykalnej rodziny. Jego braćmi byli – Antoni Kątski, znany w Europie wirtuoz fortepianu oraz Apolinary Kątski, skrzypek i kompozytor, cieszący się sławą ucznia Niccolo Paganiniego, założyciel i dyrektor Instytutu Muzycznego w Warszawie.
W latach 1827 – 1829 Karol Kątski kształcił się pod kierunkiem Józefa Bielawskiego w szkole Głównej Muzyki w Warszawie. Występował w Petersburgu, Moskwie, Kijowie, Wiedniu i Monachium.
Od 1836 roku na stałe mieszkał w Paryżu, gdzie był skrzypkiem orkiestry Opera – Comique. Jest autorem szeregu kompozycji na skrzypce i fortepian oraz wielu utworów kameralnych.

Unikalny program publikacji zawiera następujące utwory na skrzypce i fortepian:

1. Mazurkas – Mazurki na skrzypce i fortepian op. 29
2. La cinquantaine – Dialogue – Dialog na skrzypce i fortepian
3. Délire – Romance sans paroles – Romans na skrzypce i fortepian
4. Souvenir de Bury – Pamiątka z Bury – walc na skrzypce i fortepian
5. Rêverie – Marzenie na skrzypce i fortepian

Redakcji wykonawczej i wydawniczej dokonali: pianistka, dr hab. Julita Przybylska-Nowak oraz skrzypek, prof. Jarosław Pietrzak.

dr hab. Julita Przybylska-Nowak od 2001 r. jest związana z Akademią Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Prowadzi kursy dla uczniów i pedagogów szkół muzycznych, uczestniczy w pracach jury konkursów dla młodych pianistów.
Była wykładowcą kursów mistrzowskich w Hacettepe University w Ankarze oraz w Universitatea Nationala De Muzica w Bukareszcie.
Wystąpiła z szeregiem recitali z muzyką Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Dusznikach Zdroju, podczas Światowej wystawy Euro Gate w Taipei na Tajwanie oraz na Expo w Hanowerze.

prof. dr hab. Jarosław Pietrzak, Kierownik Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.
Prowadzi bogatą działalność pedagogiczną. Był wykładowcą mistrzowskich kursów w Hacettepe University w Ankarze, Uniwersytecie Muzycznym w Daejeon oraz na Uniwersytecie w Ostrawie.
Prowadzi ożywioną działalność solistyczną i kameralną. Koncertował w USA, Francji, Niemczech, Argentynie, Brazylii, Republice Czeskiej, Turcji, Szwajcarii i Korei Południowej.
Jako solista występował w Queen Elizabeth Hall w Londynie, Teatro Colon w Buenos Aires, City Hall w Glasgow oraz Spivey Hall w Atlancie.
W kręgu artystycznych zainteresowań Jarosława Pietrzaka znajduje się także muzyka współczesna. W swoim dorobku ma płytę Polish Violin Duos, nagraną wspólnie ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem, która była nominowana do Fryderyka, prestiżowej polskiej nagrody muzycznej.

Skrzypek prof. Jarosław Pietrzak i pianistka dr hab. Julita Przybylska-Nowak, wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego,tworzą zespół Art Chamber Duo.
Muzycy postanowili poświęcić swoją artystyczną działalność twórczości nieznanych polskich kompozytorów. Zaowocowało to odnalezieniem wielu dzieł, których premierowe wykonania duet prezentował na licznych festiwalach w Polsce i za granicą.
Zespół Art Chamber Duo dokonał także płytowych i telewizyjnych nagrań utworów kompozytorów polskich działających na emigracji.
Znalazły się wśród nich kompozycje Józefa Szulca, Josepha Achrona, Aleksandra Tansmana, Michała Bergsona, Karola Kątskiego oraz Józefa i Henryka Wieniawskich.
W roku 2017 została wydana płyta CD pt. „Grand Duo Polonais” z pierwszymi historycznymi nagraniami kompozycji Edwarda Wolffa, Michała Bergsona oraz Karola Kątskiego.
W roku 2019 została wydana płyta "Grand Duo Brillant" prezentująca dorobek twórczy znakomitego polskiego pianisty i kompozytora Edwarda Wolffa (1816 -1880), jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego środowiska artystycznego, działającego w XIX wieku w Paryżu.
Te oryginalne dzieła w wykonaniu zespołu Art Chamber Duo zostały zrejestrowane na płycie CD po raz pierwszy w historii fonografii.
W 2019 r. Jarosław Pietrzak i Julita Przybylska-Nowak przygotowali wydawnictwo nutowe prezentujące pieśni Stanisława Moniuszki w opracowaniach na skrzypce i fortepian, których byli autorami oraz przeprowadzili redakcje opracowań, których autorem jest urodzony we Wrocławiu i działający w Warszawie w drugiej połowie XIX wieku zapomniany polski kompozytor Adolf Gustav Sonnenfeld.

Mamy nadzieję, że nasze wydawnictwo poszerzy repertuar muzyki polskiej wykonywany przez młodych skrzypków i zostanie z przychylnością przyjęte przez Uczniów oraz ich Pedagogów.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji Kultury, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.